Kategorie
Bez kategorii

Regeneracja DPF w ciężarówkach (czyszczenie)

Regeneracja DPF w ciężarówkach (czyszczenie)

Zgodnie z prawem europejskim pojazdy wyposażone w wysokoprężne silniki powinny posiadać sprawne filtry DPF. Ich brak lub niesprawne działanie uniemożliwia wjazd na teren wielu krajów europejskich. 

Prawidłowo działający filtr cząstek stałych ma za zadanie pochłanianie zanieczyszczeń powstałych w wyniku spalania paliwa. Sprawne działanie DPF zapewnia bezawaryjną jazdę, a co za tym idzie zwiększa bezpieczeństwo na drodze  uczestników ruchu drogowego. 

Filtr DPF czym jest i jak wygląda? 

Filtr DPF (filtr cząstek stałych) to część umieszczona w układzie wydechowym pojazdu, której zadaniem jest filtrowanie spalin (przechwytywanie i redukowanie zawartych w nich rakotwórczych cząstek sadzy). 

Zbudowany z obudowy odpornej na wysoką temperaturę i ceramicznego wkładu filtr wyglądem przypomina duży katalizator lub tłumik. Ze względu na istotną funkcję, jaką DPF pełni w samochodach, jego odpowiednie i prawidłowe działanie gra kluczową rolę dla bezpieczeństwa nie tylko kierowcy, ale i wszystkich uczestników ruchu drogowego. 

Regeneracja DPF na czym polega? 

Regeneracja DPF, czyli filtra cząstek stałych, polega na oczyszczeniu zapchanego podzespołu z nagromadzonych w trakcie użytkowania różnego rodzaju zanieczyszczeń (w tym sadzy i popiołu). Zabieg regeneracji, jak sama nazwa mówi, ma na celu przywrócenie filtrowi fabrycznej przepustowości. 

Regeneracja DPF – kiedy jest potrzebna? 

Pewne sygnały ze strony pojazdu ciężarowego podczas jego eksploatacji mogą świadczyć o zapchaniu filtrów. W takim przypadku warto zwrócić się o pomoc i poradę do sprawdzonego punktu, jakim jest serwis samochodów ciężarowych Gorzów Wielkopolski. Do serwisu warto udać się szczególnie, kiedy pojawia się takie nieprawidłowe symptomy, jak:

-zapalanie się lampki ostrzegawczej DPF na desce rozdzielczej;

-załączanie trybu awaryjnego;

-zapach niespalonego paliwa;

-zwiększone zużycie paliwa;

-nadmiar oleju silnikowego;

-gorsze osiągi i ciemniejsze spaliny;

-spadek mocy silnika;

-zwiększone spalanie;

-nadmierne dymienie;

Rodzaje regeneracji Filtra Cząstek Stałych

Z racji, że wymiana filtra DPF to spory wydatek, w sytuacji, kiedy pojawiają się pierwsze objawy zapchania, warto zdecydować się na jego regenerację. 

Regeneracja filtrów może być przeprowadzona na kilka sposobów. 

Wśród stosowanych metod najczęściej stosowaną jest:

-metoda hydrodynamiczna (czyszczenie wodą z odpowiednią dozą detergentu) i

-metoda chemiczna (wypalanie serwisowe). Choć w przypadku tej metody efekty nie będą aż tak spektakularne, jak w przypadku metody hydromechanicznej. 

Jak podkreślają specjaliści zajmujący się regeneracją, jak serwis samochód ciężarowych Brje, regeneracja metodą hydrodynamiczną jest doskonałą alternatywą i rozwiązaniem dla wymiany starych lub zużytych podzespołów na nowsze modele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *