Zaprojektowany przez amerykańską firmę Astron Aerospace silnik spalinowy Omega 1 może okazać się prawdziwą rewolucją na rynku motoryzacyjnym. Zbudowany z czterech elementów wirujących silnik spalinowy jest znacznie mniejszy od tradycyjnych rozwiązań. Na czym polega i jak pracuje silnik Omega 1? Jakie ma zalety? Zapraszamy do lektury.
Silnik spalinowy Omega 1 poprzez zastosowanie wirujących elementów z pozoru przypomina stosowany do tej pory silnik Wankla, jednak ich podobieństwo ogranicza się jedynie do wspomnianych elementów. W pozostałej części nowoczesny silnik wydaje się być rozwiązaniem rewolucyjnym. Wyróżniającą częścią składową silnika są cztery elementy wirujące podzielone na dwie części.
Nowe technologie silnika Omega 1 budowa
Nowoczesny, czterosuwowy silnik Omega 1 został podzielony na dwie części znajdujące się w dwóch komorach. Dodatkowo silnik posiada również komorę pośrednią. Każde z trzech elementów składowych nowoczesnego silnika odpowiada za jego prawidłową pracę.
Pierwszy element jest odpowiedzialny za kompresję powietrza. Drugi za wtryskiwane paliwa, trzeci zaś za jego spalanie.
Wszystkie wirniki znajdujące się w silniku są ze sobą zsynchronizowane, w związku z tym obracają się w tym samym tempie.
Rewolucyjny silnik spalinowy Omega 1 zalety
Wśród niewątpliwych korzyści, jakie niesie ze sobą zastosowanie w pojazdach prywatnych amerykańskiego silnika, należy zwrócić na kilka czynników.
Uniwersalność
Silnik Omega 1 poza tym, że ma znacznie prostszą budowę w porównaniu do silników tłokowych, jest również bardziej uniwersalny. Co to oznacza dla kierowców? Przede wszystkim oszczędności i łatwość użytkowania, ponieważ stosując amerykański silnik możliwe jest wykorzystanie różnych rodzajów paliwa.
Co ważne, silnik emituje niską ilość szkodliwych spalin, a co za tym idzie, może stanowić doskonałą, ekologiczną alternatywę dla silników spalinowych.
Niewielka masa
Będące technologią modułową silniki Omega 1 umożliwiają połączenie ze sobą nawet kilku silników, a co za tym idzie, możliwym jest zwiększenie jego mocy.
Urządzenie zaprojektowane przez Astron Aerospace:
-waży niecałe 16 kg;
-generuje moc 160 KM przy momencie obrotowym 231 Nm.
-jego wirniki na wolnych obrotach osiągają 1000 obr./min. Z kolei w przypadku maksymalnej prędkości jest to już 25 000 obr./min.
Większa efektywność i niższe koszty eksploatacji
Jak zapewniają producenci, nowoczesny silnik Omega 1 nie wymaga dodatkowych uszczelnień, jak ma to miejsce w przypadku silnika Wankla. Dodatkowo silnik będzie planowo spalał mniej paliwa. A dzięki temu, że posiada mniej części i może wykorzystywać różne źródła paliwa, jest również bardziej wytrzymały i tańszy w eksploatacji.
Nowe technologie silnika i spalanie podsumowanie
Nowoczesny silnik Omega 1 amerykańskiej firmy Astron Aerospace swoją niską masą, uniwersalnością, zastosowanymi czterema wirnikami podzielonymi na dwie części, jak również niską awaryjnością może być doskonałą alternatywą dla silników spalinowych i pojazdów elektrycznych.